خبرهای ویژه

» مشهد » “شب بازارهای لباس مشهد” مصداق دخالت شهرداری در امور اصناف است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ - ۱۸:۱۶

 27 بازدید

“شب بازارهای لباس مشهد” مصداق دخالت شهرداری در امور اصناف است

رئیس اتحادیه پوشاک مشهدمقدس گفت: تأسیس شب بازارها، روز بازارها و بازارهای میوه و تره‌بار توسط شهرداری مشهد دخالت مستقیم در کار اصناف است.

 پوشاک یکی از کالاهای اساسی مورد استفاده همه اقشار جامعه بوده و به همین علت مورد توجه تعداد زیادی از افراد هم در حوزه خرید و هم در حوزه فروش قرار می‌گیرد.

تعداد افرادی هم که از طریق فروش پوشاک در مشهد ارتزاق می‌کنند نسبتاً میزان بالایی است و به همین علت مسائل مربوط به این حوزه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ در همین راستا خبرنگار خبرگزاری تسنیم خراسان‌رضوی گفت‌وگویی با مهدی لسان طوسی؛ رئیس اتحادیه پوشاک مشهد مقدس داشته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید. 

تسنیم: این روزها در خیابان‌های مشهد‌ با تابلوهای زیاد ارزان‌فروشی روبه‌رو می‌شویم؛ وضعیت اجناسی که در این واحدها به فروش می‌رسد چگونه است؟

لسان‌طوسی: اینها تاریخ مصرفشان گذشته و استوک شده تمام کارخانجات هستند و اگر دقت کنید این دسته از لباس‌ها معمولاً بوی نامطلوبی دارند که در واقع همان نفتالینی است که به آنها می‌زنند تا بتوانند مدت زمان طولانی از آنها نگهداری کنند. 

در واقع یک واحد تولیدی وقتی کالایی را تولید می‌کند با نگاه خوبی این کار را انجام می‌دهد اما بعضاً اشتباه کرده و لباس‌های آنها به فروش نمی‌رود و در نتیجه مجبور می‌شوند آنها را نگهداری کنند و یا اینکه آنها را با هر شرایطی که خریدار می‌خواهد بفروشند؛ قطعاً این دسته از کالاها کیفیت لازم را ندارند و همه آنها یک بار مصرف هستند و باید گفت برخلاف تصورات موجود، فروش این دسته از کالاها به هیچ عنوان به نفع مردم نیست چرا که آنها کیفیت لازم را نداشته و به اندازه همان قیمت کمی هم که به فروش می‌رسند ارزش ندارند و البته در قانون هم برای مبارزه با این دسته از فروشگاه‌ها راهکاری در نظر گرفته نشده است.

تسنیم: وضعیت رسیدگی به فروشگاه‌های عرضه‌کننده “تاناکورا” در مشهد به چه صورت است؟

لسان‌طوسی: ساماندهی و جمع‌آوری این دسته از فروشگاه‌ها در شهر مشهد از سال ۹۳ پیگیری می‌شود و در ابتدای کار ۷۰ واحد از این دسته در مشهد وجود داشت که آنها را ساماندهی کرده و مجوز برایشان صادر کرده‌ایم و تعداد بسیار کمی از آنها باقی مانده‌اند؛ البته هم اکنون به علت حضور کمرنگ در حوزه جمع‌آوری تاناکوراها برخی از این واحدها مجدداً برای فروش این محصولات وارد بازار شده‌اند؛ با توجه به اینکه سود فروش “تاناکورا” بسیار بالا است طمع تعداد زیادی را تحریک کرده و به همین علت باید سطح عرضه را برای آنها ناامن کرد.

هم‌اکنون در خیابان راهنمایی یکی دو فروشگاه در حوزه عرضه تاناکورا فعالیت دارند اما تعداد این دسته از فروشگاه‌ها در کوچه عباسقلی خان بالاتر است.

تسنیم: اعتراضاتی مبنی بر اینکه شهرداری‌ و یا نهادهای دیگر با ایجاد شب بازارها تداخل صفی ایجاد می‌کنند و توان رقابت را از واحدهای صنفی می‌گیرند وجود دارد؛ نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا اقدامی در این حوزه انجام داده‌اید؟

لسان طوسی: قطعاً نه شهرداری و نه هیچ ارگان دیگری حق ندارند به مباحث اقتصادی ورود پیدا کنند؛ یکی از مباحث اصلی که ما سال‌ها است در مورد آن صحبت می‌کنیم خصوصی سازی است متأسفانه این بحث نه تنها پیگیری نمی‌شود بلکه ارگان‌ها به صورت مستقیم به این قبیل موضوعات اقتصادی ورود می‌کنند. 

هم اکنون شهرداری با ایجاد روزبازارها، شب بازارها و یا محدوده‌هایی برای دست فروشی به طور مستقیم در موضوعات صنفی ورود کرده که این مسئله مشکلاتی را ایجاد می‌کند؛ در نظر بگیرید که هر کدام از این بازارها با توجه به اینکه مالیات، عوارض شهرداری و یا اجاره‌بها را پرداخت نمی‌کنند چه قدر قدرت رقابت را از اصناف گرفته و چه ضربه‌هایی به اقتصاد کشور وارد می‌کنند.

تسنیم: گفته شده هم اکنون با هر ساز و کاری به جز گرفتن نمایندگی از برندهای معروف سایر فروشگاه‌ها حق فروش لباس خارجی را ندارند چرا که این لباس‌ها همگی قاچاق محسوب شده و غیرقانونی وارد شده‌اند. با این حال ما هنوز در سطح بازار، شاهد فروش لباس‌های خارجی زیادی هستیم. اقدامات شما در این حوزه چه بوده است؟ 

لسان‌طوسی: در این مورد ارتباطات خوبی با کمیسیون قاچاق استان برقرار شده و نظارت به اندازه کافی در سطح شهر وجود دارد و از ابتدای سال ۹۶ اشخاص حقیقی نمی‌توانند واردات پوشاک داشته باشند و اجناسی که در بازار وجود دارد مربوط به قبل از سال ۹۶ بوده است. علیرغم این موضوعات، برخورد با این دسته از اجناس نیز انجام شده و هم‌اکنون هر چند روز یک‌بار از مجموعه‌های مختلف پوشاک کالاهای قاچاق ضبط می‌شود.

البته باید گفت که این مسئله که هنوز بخش زیادی از کالاهای داخل بازار خارجی هستند به طور قطع صحیح است و سعی بر این است که مبارزه با آنها روند سریع‌تری داشته باشد.

تسنیم: لباس فروشی‌های طرقبه و شاندیز مدتی است که توجه همه را به خود جلب کرده‌اند. این دسته از فروشگاه‌ها چه وضعیتی دارند؟

لسان‌طوسی: کارشناسان اتحادیه به صورت نامحسوس به فروشگاه‌هایی که در این شهرستان‌ها وجود دارد سرکشی کرده‌اند و باید گفت که طبق نظرات آنها بخش زیادی از کالاهایی که در فروشگاه‌های این شهرستان‌ها به فروش می‌رسد نیز قاچاق هستند و در زمان مناسب با آنها برخورد قاطع و قهری می‌شود.

تسنیم: از ابتدای سال چه میزان ریزش در اتحادیه پوشاک مشهد مقدس وجود داشته است؟

لسان‌طوسی: تعداد ریزش تعداد واحدهای صنفی پوشاک در طول امسال با سال‌های دیگر قابل مقایسه نبوده و بسیار افزایش داشته و از ابتدای سال بالای هزار نفر واحدهای خود را جمع‌آوری کرده‌اند که علت آن رکود، مشکلات اقتصادی و موارد دیگری است که اصناف با آنها درگیر هستند. بخش زیادی از افرادی که هم اکنون هم در بازار در حال فعالیت هستند ورشکسته بوده و پیش‌بینی ما این است که تا ابتدای سال آینده تعداد ریزش اعضای صنف پوشاک به بالای ۲۰۰۰ نفر برسد.

تسنیم: در حوزه مزون‌های خانگی به چه صورت ورود داشته‌اید؟

لسان‌طوسی: هم اکنون سه سال است که این موضوع توسط اتحادیه در حال پیگیری است و ما توانسته‌ایم بخشی از این واحدهای غیرمجاز را ساماندهی کرده و برای آنها پروانه صادر کنیم اما بخشی از آنها به علت نداشتن تجاری و مکان مناسب نمی‌توانند مجوز بگیرند.

ما از طریق دادستانی ورود پیدا کردیم و حتی برای ورود به برخی از این خانه‌ها مجوز گرفتیم اما پس از این مراحل مسئله‌ای به وجود آمد و آن این بود که بخش زیادی از این مزون‌های خانگی توسط زنان سرپرست خانوار اداره می‌شوند و استدلال این است که اگر فشار زیادی روی این واحدها آورده شود ممکن است خروجی خوبی نداشته باشد به‌همین علت موضوع مغفول ماند اما اخیرا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی درخواستی داشته که تعداد واحدهای بدون مجوز را به آن‌ها اعلام کنیم که ما نیز به دنبال جمع‌آوری اطلاعات آنها هستیم.

تسنیم: وضعیت توزیع پوشاک داخلی در بازار چگونه است؟

لسان‌طوسی: یکی از موضوعات بسیار خوبی که در مشهد مقدس رخ داد این بود که سطح توزیع برای عرضه لباس خارجی در خراسان‌رضوی ناامن شد و به همین علت بخش زیادی از واحدهای صنفی به خرید کالاهای داخلی روی آوردند و در پی این موضوع، تعدادی از تولیدکنندگان ایرانی موفق شدند.دسته بندی : مشهد
ارسال دیدگاه