خبرهای ویژه

» کودکان » وزن کوله‌پشتی باید ۱۰ درصد وزن کودک باشد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ - ۱۱:۵۵

 56 بازدید

وزن کوله‌پشتی باید ۱۰ درصد وزن کودک باشد

مدیر گروه طب‌کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه وزن کوله‌پشتی باید ۱۰ درصد وزن کودک باشد، گفت: حمل کیف‌های دستی سنگین همواره دانش‌آموزان را در معرض خطر بیماری‌های عضلانی اسکلتی قرار می‌دهد. احسان رفیعی‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: رعایت عوامل پیشگیرانه و استفاده از تجهیزات آموزشی استاندارد می‌تواند […]

مدیر گروه طب‌کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه وزن کوله‌پشتی باید ۱۰ درصد وزن کودک باشد، گفت: حمل کیف‌های دستی سنگین همواره دانش‌آموزان را در معرض خطر بیماری‌های عضلانی اسکلتی قرار می‌دهد.

احسان رفیعی‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: رعایت عوامل پیشگیرانه و استفاده از تجهیزات آموزشی استاندارد می‌تواند از بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی در دانش‌آموزان جلوگیری کند.
وی افزود: حداکثر وزن مجاز برای کوله‌پشتی دانش‌آموزان ۱۰‌درصد وزن بدن است و برای هر سنی و هر مقطع تحصیلی با توجه به وزن دانش‌آموزان کوله‌‌پشتی مناسب باید خریداری شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: وزن‌های بیشتر کوله‌پشتی منجر به بروز تغییرات منفی در ستون فقرات و افزایش دردهای شبانه، پشت و کمر و حتی محدودیت‌های تنفسی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کوله‌پشتی باید دارای دو بند ضخیم و پهن باشد به والدین توصیه کرد: کوله‌پشتی‌هایی که اندازه آن تا بالای کمر بوده و دارای کمربند و بند شانه است تهیه کنند و نسبت به قرار گرفتن کوله‌پشتی روی هر دو شانه فرزند خود به منظور جلوگیری از دردهای عضلانی و اسکلتی دقت داشته باشند.
رفیعی‌منش با اشاره به اینکه کتاب‌های سنگین‌تر می‌بایست نزدیک به پشت دانش‌آموز و کتاب‌های سبک باید در قسمت جلویی کوله قرار گیرند به دانش‌آموزان توصیه ‌کرد که حتی‌الامکان از جاسازی وسایل سنگین و غیر‌ضروری مانند لب‌تاپ، بطری‌های آب بزرگ و وسایل رایانه‌ای در کوله‌پشتی خودداری کنند.
مدیر گروه طب‌کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: اختصاص کمد وسایل شخصی به دانش‌آموزان در مدرسه به منظور جلوگیری از حمل کتاب اضافی به مدرسه، تشویق دانش‌آموزان به ورزش منظم روزانه و همچنین دادن استراحت‌های کوتاه مدت در فواصل کلاس‌های درس از دیگر راهکارهای کاهش این بیماری‌ها در دانش‌آموزان به شمار می‌رود.دسته بندی : کودکان
ارسال دیدگاه